Porady

„Otwarte Serca – Otwarte Szafy” Zbiórka dla Ukrainy

zbiórka dla Ukrainy

Od kilkunastu dni żyjemy sytuacją w Ukrainie. Wszystkimi targają różne emocje od złości, wściekłości i przerażenia, po smutek, rozpacz i strach. W tych trudnych i ciężkich chwilach jest też miejsce na miłość do bliźniego oraz wsparcie…, i właśnie tym chcemy się dzielić z ludźmi, z naszymi sąsiadami, którym odebrano ojczyznę.

WoshWosh w dniach 14-28 marca organizuje ogólnopolską akcję, której celem jest zebranie odzieży i obuwia dla Ukrainy. Głównym partnerem zbiórki jest firma LPP, właściciel takich marek jak Reserved, Cropp, House, Mohito, czy Sinsay. Ubrania każdej marki, w bardzo dobrym stanie będzie można oddać w 49 sklepach w całej Polsce, które są objęte programem Eco Aware Stores.

W zbiórce udział wezmą także pracownicy centrali LPP. Do akcji przyłączyły się również takie marki jak: eobuwie, Modivo, Inpost, Jetline, Nokia oraz Kuehne Nagel. Pozwoli to uruchomić zbiórkę w ponad 80 miejscach w całej Polsce i w sposób racjonalny zrealizować pomoc w wymiarze długoterminowym.

Długoterminowe plany to realna pomoc

W obliczu wojny, która spotkała naród Ukrainy, nie możemy pozostać bierni. Od pierwszego dnia wojny pokazaliśmy, że potrafimy pomagać i dzielić się tym, co mamy. W krótkim czasie udało się zorganizować pomoc na granicy, dostarczyć niewyobrażalne ilości jedzenia, środków pierwszej potrzeby, zorganizować darmowe przejazdy i tymczasowe noclegi. To pokazuje, że mamy otwarte serca i potrafimy działać, jednak największy sprawdzian z tej otwartości i wrażliwości dopiero przed nami. W pierwszych dniach wojny byliśmy świadkami napływu ogromnej ilości ludzi zza wschodniej granicy. Były to osoby, które do tej podróży były zdecydowanie lepiej przygotowane w porównaniu do tych, którzy przybywają teraz, albo dopiero do nas dotrą. To o nich musimy myśleć budując długoterminową strategię niesienia pomocy.

W pierwszych dniach nie byłam pewna czy pomoc na tak dużą skalę będzie faktycznie potrzebna, tym bardziej, że wiele organizacji zaznaczało, że ubrania czy buty nie są tym ludziom potrzebne. Natomiast z każdym dniem eskalacji konfliktu zaczęłam otrzymywać bardzo dużo telefonów z prośbą o pomoc. Liczne fundacje, ale też pojedyncze osoby prosiły mnie o możliwość znalezienia butów w konkretnym rozmiarze. Wtedy zrozumiałam, że najgorsze jeszcze przed nami i musimy działać, ale działać z głową.

– mówi Martyna Zastawna, założycielka firmy WoshWosh

Z sercem – konkretnie i wiarygodnie

Pomoc zawsze powinna płynąć od serca, a nie być tylko okazją do pozbywania się rzeczy zniszczonych i niepotrzebnych. Bardzo często podczas zbiórek do organizacji trafiają ubrania i buty, które są tak zużyte, że nadają się wyłącznie do utylizacji, lub w danym momencie kompletnie nie odpowiadają zgłoszonemu zapotrzebowaniu. Celowa pomoc to taka, która gromadzi rzeczy z jasno określonej grupy i jest przeznaczona dla konkretnych odbiorców, którzy faktycznie tej pomocy potrzebują. Zwykłe pozbywanie się odzieży i obuwia, które nie nadaje się już do użytku, nie tylko nikomu nie pomaga, ale dostarcza dodatkowej pracy wolontariuszom zaangażowanym w projekty. Bardzo ważne jest zatem, aby myśląc o realnej pomocy, którą chcemy obdarować potrzebujących, przekazywać takie ubrania, które sami chcielibyśmy założyć i buty, w których chcielibyśmy chodzić. Przekazywane rzeczy powinny być zdatne do użytku – w dobrej jakości i zadbane. Szczególnie teraz, kiedy do Polski przybywa dużo kobiet z dziećmi, które niejednokrotnie są zmuszone porzucić swoje walizki po drodze lub zostawić je na peronie, powinniśmy dołożyć wszelkich starań, aby nasza pomoc była trafiona i wiarygodna.

Razem dla Ukrainy – Razem możemy więcej

Do akcji przyłączyły się również inne firmy.  W swoich wszystkich sklepach Modivo uruchamia zbiórkę ubrań i butów, natomiast same buty będzie można przynosić do sklepów eobuwie, aby zostawiać je w specjalnie do tego przeznaczonych pojemnikach. Dodatkowo Inpost, jako partner akcji, zagwarantuje 1000 darmowych kodów na paczkomat dla największego gabarytu oraz równowartość 1000 kodów na czyszczenie i dezynfekcję wysyłanych ubrań i butów. (aby uzyskać kod na wysyłkę, należy wysłać maila na adres napiszdonas@woshwosh.pl, w tytule należy wpisać Otwarte Serca – Otwarte Szafy). Buty i ubrania jak zawsze będą zbierane w pracowni WoshWosh ul. Międzyborska 57/65, 04-027 Warszawa, można je też wysłać na ww. adres. Wyselekcjonowane i wyczyszczone ubrania oraz obuwie trafią do potrzebujących z Ukrainy za pośrednictwem Caritas Polska oraz organizacji działających na granicy. Nokia oraz Kuehne Nagel wesprą zbiórkę zbierając buty i ubrania wśród swoich pracowników. Partnerem Medialnym jest firma Jetline.

Czytaj także

baner logomania
baner torebki na co dzień
baner ubrania do pracy